Ako sa pripraviť na profi fotenie?

16.10.2020

Chystáte sa na fotenie a neviete čo na seba? Neviete aké farby sú vhodné? Čo vás urobí krásnou a čo vám naopak uškodí? 

Toto sú najčastejšie otázky, ktoré dostávam a preto som sa rozhodla pár zásad spísať do tohto článku :)


Áno, chápem, je to náročné vybrať si vhodné oblečenie na fotografovanie, tiež to poznám. Mám kopu šiať ale neviem, ktoré sú dobré, ako v nich vlastne vyzerám, veď predsa ja sa vidím v zrkadle zpredu a možno z boku nie sú dobré alebo na fotke nebudú vyzerať dobre. Možno ma rozšíria, alebo mi pridajú 10kg navyše. Možno farba ktorú si vyberiem sa mi nehodí a budem vyzerať ako šašo... A čo doplnky? Šperky, hodinky, či čelenky?... hodí sa to? 

Uff... začína zúfalstvo :(  poznáte to aj vy?  Česť výnimkám :)

Tak teda poďme na to. Zásadné je na začiatok povedať, že rozdiel je to v čom sa vy cítite dobre v čom vyzeráte dobre a bežne nosíte a to čo na fotke vyzerá dobre. Tieto tipy vezmem zo strany fotografa a toho čo na fotkách vyzerá dobre, čo fotke škodí.

1. Prvá zásada: NEKOMBINUJTE VZORY. Naozaj je na fotke tragédiou ak máte srdiečkový top, bodkované alebo pásikové nohavice, prípadne bundu s ďalším vzorom... Keď už nejaký vzor tak len jeden :) 

2. VYHNITE SA PÁSIKOM! Pásiky na oblečení su pri fotografovaní hrôza, pretože objektív fotoaparátu ich nedokáže dobre prečítať a na fotke majú tendenciu sa "vlniť", čo totálne deformuje postavu. Husté pásiky robia to isté a navyše ak na nich na fotke pozeráte tak pôsobia akoby vás hypnotizovali. Pokiaľ robíme Profi foto veštice alebo hypnotika tak pásiky budú top :)  

Inak  prosím pásiky na fotenie NIE, radšej ich nechajte doma.  

3. NADPISY A POTLAČE NIE, pretože pozornosť sa upriami na daný nadpis a ak nefotíme reklamu nejakej značke tak radšej si oblečte niečo bez veľkých nadpisov.

4. FAREBNE SA ZLAĎTE v ďalšom článku píšem o harmónii farieb. Základom je, ladiť farby : 

- buď jedna farba a další zvyšok oblečenia už niečo neutrálne (čierna, biela, sivá), 

- alebo tón v tóne - jedna farba a ďalšie rôznej jej odtiene (červená a jej odtiene). 

- Sofistikovanejší spôsob je farby ladiť podľa harmonického trojuholníka, čo znamená akékoľvek tri farby, ktoré sú umiestnené na farebnom kruhu a sú spojené rovnostranným trojuholníkom. Ako trojuholník otočíte také tri farby sú vhodné a harmonické - podľa tohto je dobré si napríklad dekorovať a ladiť aj domácnosť ( Moja obľúbená kombinácie: Ružová, tyrkysový a zlatá v pastelových farbách - harmoooonia :) )  Viac o farbách nájdete v ďaľšom článku.

5. VYHNITE SA PADAVÉMU / OVERSIZE OBLEČENIU i keď si myslíte, že ním skryjete nejaké nedostatky tela, takéto oblečenie vám na fotke môže uškodiť. Môže vám dokonca pridať ďalších 10kg navyše. Aj keď nemáte dokonalé telo, nedostatky sa dajú schovať aj inak ako voľným oblečením. 

Určite je vhodné zachovať pás, zvoliť správny materiál oblečenia. Na internete určite nájdete vhodné tipy a kombinácie podľa vášho problému. Ak sa fotíte viacerí - s manželom, deťmi tak vás na fotke poskladáme tak, aby neboli nedostatky na fotke vidieť a taktiež správnym pózovaním vieme nejaké kilečká ubrať :)

6. DOPLNKY A ŠPERKY. Je veľmi pekné, ak sa fotíte ako rodina a máte nejaký spojovací prvok, napríklad žena šatku, muž kravatu alebo časť oblečenia rovnakej farby a deti podobne, či už čelenka alebo opasok pre dievčatko alebo takisto časť oblečenia - vesta, kravata, čiapka pre chlapca.... 

Pri šperkoch majte na pamäti, že menej je niekedy viac. Pokiaľ nefotíme reklamu na šperky, tak ich nemusíte mať naozaj veľa. Ak máte nejaký obľúbený alebo taký, ktorý sa k outfitu naozaj hodí tak si ho určite dajte na seba, prípadne si ich prineste viac a skonzultujeme to pred fotením. 

7. Tesne pred fotením určite NECHOĎTE NA KOZMETIKU aby ste na fotkách nebola červená a opuchnutá. Treba si nechať dostatočnú časovú rezervu od kozmetičky do fotenia - odporúčam také 4 dni až týždeň, ak už máte kozmetiku objednanú.

8. MAKE UP. Ak nemáte dohodnutú vizážistku, tak na fotenie sa namaľujte tak ako sa maľujete bežne. Neskúšajte nové štýly, nové farby.. pretože to nie ste vy a ak sa vám to nepodarí budete ľutovať, a na fotkách sa sama sebe nebudete páčiť. Mám s tým skúsenosti, tiež som mala tendenciu na fotenie sa výrazne namaľovať, kúpila som si nové tiene aj výrazný rúž... no bežne tak nechodím. Maľovala som sa sama a keďže nie som na to expert tak to dopadlo hrozne (doma to vyzeralo ok, no na fotkách nie :( ), fotky hrozné, ako keby som tam nebola ja :(  Menej je viac a všetko s mierou :) 

9. VLASY. Ja osobne som zástanca rozpustených vlasov, ale je to na každej z vás podľa toho ako sa cítite lepšie. Platí to isté ako pri Make Upe. Ak nejdete ku kaderníčke, tak si vlasy urobte tak ako bežne nosíte, pripadne jemne natočte. Veľký problém alebo skôr prekvapenie je keď príde žena v hladkom cope -  viete čo myslim... ulízaný cop dozadu. Odfotím ju a vyzerá ako by nemala žiadne vlasy, len hlavu a uši... 

Tiež rada nosím cop a takúto blbosť som spravila pri fotke na občianskom preukaze, a potom som tam mala len hlavu a uši bez vlasov... áááá, dajte mi dalšiu šancu na ďalšie fotenie na občiansky. 

Vlasy sú koruna krásy tak ich ukážte :D 

10. MAJTE V PORIADKU MANIKÚRU AJ PEDIKÚRU pretože na fotkách je vidno ak má niekto napríklad špinu za nechtami, špinavé (zažraté) ruky od záhradkarčenia napríklad. A čo sa týka pedikúry, tak hlavne pri fotení v ateliéri je možné, že budem od vás chcieť aby ste sa vyzuli ... tak aby ste sa cítili dobre aj vy a nič vás neprekvapilo :) 

11. ŽIADNE NÁSTREKY ANI SOLÁRIUM hlavne minimálne týždeň pred fotením, pretože tieto nástreky a aj solárium vyzerajú na pleti, hlavne tesne po, trocha do oranžova, hlavne na fotografii a pri umelom osvetlení to je veľmi vidieť a na fotkách to pôsobí hrozne. 

Najväčším problémom následne býva úprava alebo doladenie pleťovky - ak je na fotke viac osôb. Každá osoba má nejaký odtieň pleti, niekto je tmanší, niekto je bledší, ale v podstate to je väčšinou v jednom odtieni. Ak v tomto kolektíve je niekto, kto kríčí oranžovou farbou pleti, tak fotograf môže robiť aj zázraky, a nepodarí sa mu to zladiť a potlačiť tú oranžovú. 

12. NEZABÚDAJTE NA OBOČIE A CHĹPKY NAVYŠE. Retušovanie chĺpkov nad perou alebo nevytrhaného obočia, prípadne dvojdňové chĺpky na nohách - pri tích, ktorí to vyžadujú, zaberie naozaj veľa zbytočného času, jednoduchšie to je vyriešiť ešte doma :D 

13. PRED FOTENÍM SI VYBERTE Z VRECIEK NOHAVÍC MOBIL, PEŇAŽENKU, KĽÚČE.... pretože to je 90% toho čo dookola retušujem a na čo neustále zabúdame. Na fotkách to je strašne vidieť a nevyzerá to dobre, deformuje to zadok, predok..... :) 

14. 48 HODIN PRED FOTENÍM PITE DOSTATOK VODY, DOPRAJTE SI KVALITNÝ SPÁNOK A NEFAJČITE -alebo aspoň to obmedzte. Zabezpečíte, že vaša pleť bude napnutá, svieža a krásna, bez kruhov pod očami. Tí, čo máte deti - aspoň sa o to pokúste :), viem, že to nie je jednoduché. 

A posledná zásada UŽÍVAJTE SI TO :)
VEĎ O NIČ NEJDE :)
Nahoďte úsmev č.5 a ideme na to :) 

Viac o mne si môžete prečítať tu

Napísať mi môžete na alzbeta.meszaros@gmail.com alebo ma sledovať na Facebooku ELIS Photography