Harmónia farieb. ...Alebo, ako správne kombinovať.

17.10.2020

Farby, farby, farby... Už ste určite viackrát počuli o psychológii farieb, o tom ako kombinovať farby, aké farby sú vhodné či nevhodné napríklad pre vymaľovanie izby, áké farby sú vhodné pre vás, na oblečenie a ako to na človeka pôsobí....  

Určite ste počuli o tom, že farby delíme na teplé a studené odtiene. 

Dnes si ale o farbách povieme z hľadiska harmónie farieb na fotografii. 

Keď sa na farby pozrieme z hľadiska fotografie, riešieme farebnú kompozíciu. Vo farebnej kompozícii riešime, či je správna harmónia farieb, kontrast, vzájomný súlad a správne umiestnenie. 

Každá fotografia koniec koncov vyžaruje nejaké emóciu a správnou farbou ju vieme vyjadriť. Tu je ukážka. Prvá je v chladných tónoch, druhá je v teplých. 

A poďme už na tie harmonické farby. A ako sa obliecť? ako vedieť skombinovať farby aby vyzerali harmonicky? 

Existuje na to tzv. HARMONICKÝ TROJUHOLNÍK 

Spektrum farieb zoradených v kruhu. Harmonické farby nájdete tak, že otáčate trojuholníkom vo vnútri kruhu a tri cípy trojuholníku vám ukážu farby, ktoré sú harmonické a môžete ich kombinovať.  Pr. Ružová, tyrkysová, zlatá. Alebo aj v dvoch farbách. Krásne spolu ladí žltá s modrou, zelená a červená, tyrkysová a ružová..... Tieto kombinácie určite poznáte. Podľa spektra a trojuholníka si viete nakombinovať ďalšie kombinácie, skúste to. 

Potom sú tzv. PRÍBUZNÉ FARBY

ktoré sú tiež harmonické. Sú to farby ktoré sú na spektre vedľa seba. 


Viac o mne si môžete prečítať tu

Napísať mi môžete na alzbeta.meszaros@gmail.com  alebo ma sledovať na Facebooku ELIS Photography