Kedy fotiť svadobné portréty?

13.01.2022

Večná dilema. Kedy je najlepšie a najmenej stresujúce fotiť svadobné portréty? Pred obradom, po obrade, večer počas hostiny, v iný deň? Toto rieši asi každá nevesta a pravdou je, že každej vyhovuje niečo iné. Každá z týchto možnosťí má viacero plusov a mínusov a určite je vhodné prejsť si to so svojím fotografom. Poďme si teda prebrať každú z možností. 

Asi najčastejšie sa svadobné portréty fotia PRED OBRADOM. Snúbenci si pred obradom vyčlenia cca hodinku až dve času (záleží od lokality kde sa fotí, či tam treba cestovať a aké sú možnosti miest fotenia - veľký areál, viacero miest...) 

Výhodou je, že vrámci jedného dňa sa nafotí všetko a nemusíte riešiť šaty, vlasy, make up v iný deň. Je to ideálne aj kvôli tomu, že pred obradom sú vaši hostia doma a nemusia na vás čakať.

Nevýhodou tohto času býva hlavne to, ak nechete aby vás ženích videl pred obradom. To, že sa vám ľahko môže poposúvať harmonogram (kaderníčka, kozmetička, obliekanie....) a vyčlenený čas na fotenie sa vám rapídne skráti (vtedy to môže byť veľmi stresujúce). 

Bežným dôvodom prečo sa snúbenci nechcú fotiť pred obradom je aj to, že majú malé dieťa/deti, nemajú nikoho, kto by sa o nich postaral a treba pred obradom a hostinou obstarať aj ich (nakŕmiť, uspať, obliecť...) a jednoducho by ste to nestíhali, alebo by to bolo pre vás až veľmi stresujúce. 

Občas sa stáva, hlavne z dôvodu, ak sa snúbenci pred obradom nechcú vidieť a v iný deň to nevedia zrealizovať, že sa fotí PO OBRADE

Tento spôsob ale treba mať naplánovaný, hlavne to, čo dovtedy budú robiť vaši hostia. Buď im vymyslíte spolu so Starejším alebo DJom program, kým budete preč, ponúknete im aspoň predjedlo, alebo to stihnete kým sa presunú na hostinu

Najhoršie je ak svadobčania musia čakať na novomanželov bez jedla a zábavy. Určite sa to ale dá vyriešiť, no naozaj to treba myslieť dopredu aby neboli hostia prekvapení. 

Ideálne je ak sa fotíte napríklad v mieste hostiny - na záhrade, či v blízkom okolí, aby sa čas fotenia skrátil. 

PODVEČER, počas zlatej hodinky, POČAS HOSTINY je tiež dobrý nápad, no nesú sa s ním taktiež nejaké riziká. 

Výhodou určite je, že sa fotenie stíha počas svadobného dňa, takže tak ako pri prvej verzii (pred obradom) nemusíte v iný deň riešiť vlasy, make up, šaty... 

Ďalšou výhodou je, že sa nestresujete pred obradom, máte v podstate voľnejší deň, a tiež nemáte stres po obrade, v kľude sa presúvate na hostinu. Behom hostiny, keď sa už hostia zabávajú sa nerušene viete odobrať na fotenie. V tomto príde je určite idálne, ak sa fotí neďaleko hostiny, aby ste z hostiny nechýbali niekoľko hodín. Odchod na cca hodinku, hodinku a pol si nikto nevšimne. 

Určite najväčšou výhodou je, ak sa vám podarí fotiť behom "zlatej hodinky" /západu slnka, kedy sú fotky naozaj najrajšie. 

Vyzerá to byť najidálnejšie však? no aj toto má viacero rizík. Prvým je určite počasie, ktoré je hlavne v lete (medzi júlom a augustom kedy často bývajú búrky) nestabilné a môže to prekaziť plány. Áno, počasie nám môže prekaziť aj doobedné, či poobedné fotenie, no ak sa nepodarí pred alebo po obrade, a nie je môžnosť fotiť ani v interiéri, stále je šanca večer. Ak sa už nepodarí ani večer tak jedine v iný deň. 

Ďalej je riziko posunu harmonogramu, čo je naozaj časté. Môže sa posunúť večera, krájanie torty alebo čokoľvek počas hostiny a nestihne sa ísť von do západu slnka. 

Ďalšou možnosťou je FOTENIE V INÝ DEŇ. Je to veľmi obľúbené, nevesty sú radšej, ženíchovia menej, pretože vieme akí sú chlapi :D že sa musia druhý krát obliekať, chystať, fotiť... :D ale zvládnu to aj oni :D Ideálne to je hlavne preto, že si viete naplánovať akýkoľvek deň s prihliadnutím na počasie. 

Ak majú snúbenci takúto možnosť (majú vlastné šaty, alebo požičané si môžu nechať dlhšie, nevadí im znova riešiť kaderníčku, kozmetičku, a vedia si v iný deň spraviť voľno) je to najideálnejší stav. 

Hlavne preto, že sa v deň svadby nestresujete, nemusíte sa ponáhľať a byť na "behu" už od rána. 

Svadobný deň je veľmi náročný, od skorého rána kaderníčka, potom kozmetička, obliekanie, chystanie všetkého aby bolo tip top. Niektorí snúbenci, ktorí nemajú napríklad firmu na výzdobu ešte v deň svadby chystajú miestnosť... Potom fotenie, ak chceme viacero fotiek, možno viacero lokalít, potrebujeme viac času. Z fotenia hneď na obrad, z obradu na hostinu a tam povinnosti - večera, tanec, torta, venovať sa hosťom, iný program.... Nedajbože ak máte malé dieťa /deti a treba sa venovať alebo riešiť aj ich potreby. Snúbenci sa počas takto náročného dňa niekedy nestihnú ani napiť, či najesť až do hostiny.

Samozrejme ak iná možnosť nie je tak sa to zvládnuť dá, zvládli to aj iný pred vami a ešte aj množstvo ľudí po vás :D 

Ak si ale chcete svadobný deň užiť a nebyť v jednom kole a strese tak je ideálne fotenie presunúť. 

Výhodou okrem vyššie spomínaných je určite aj to, že na fotenie máte v podstate celý deň, môžete vystriedať viacero lokalít, môžte fotiť doobeda a potom aj podvečer a stále na inom mieste. Niektorí túžia po fotení na horách alebo v iných vzdialenejších lokalitách, čo si tiež vyžaduje viacej času. 

Pri taktomto fotení sa dá s fotkami, pózami, miestami naozaj pohrať a vaše fotky budú určite vyzerať ako z katalógu. 

Nevýhodou je určite hlavne to, čo som spomínala vyššie - musíte mať k dispozícii šaty, znova objednať a platiť kaderničku, kozmetičku, plus za fotenie v iný deň majú aj fotografi príplatok  a hlavne nájsť si čas v iný deň. 

Vy sami si musíte zvoliť, čo je pre vás najlepšia cesta, každému vyhovuje niečo iné. Či sa už budete fotiť pred obradom, po obrade, počas hostiny alebo v iný deň, prajem vám hlavne krásne počasie a vyberajte tak, aby ste boli spokojní a svadbu si užili bez stresu. Určite komunikujte o tomto so svojim fotografom. 

Ak ešte fotografa nemáte, kľudne môžete kontaktovať mňa :D 

Napíšte mi na alzbeta.meszaros@gmail.com

Alebo ma nájdete na na Facebookovej stránke ELIS Photography