My sa radšej nejdeme fotiť, lebo naše dieťa sa nechce fotiť, nevydrží/nemá to rado....

06.10.2021

Toto je vec, ktorú naozaj často počúvam od rodičov detí.... 
"Ja som sa snažila svoje dieťa fotiť doma no nepodarilo sa mi to, neposlúcha, behá, nechce sa fotiť, nemá to rado. Je zbytočné chodiť na nejaké fotenia, pretože to naše dieťa nevydrží...."

... a je to veľká škoda. Pretože ono to je tak, že fotenie vlastných detí je asi to najťažšie čo može byť, no pri profesionálnom fotení to funguje úplne inak. A vysvetlím vám prečo to tak je a že akékoľvek dieťa sa dá krásne nafotiť (okrem môjho 😂)

Dieťa ❤ . Neskutočne rýchlo nám rastie, keď si pozerám spätne fotky, neverím kam ten čas ušiel a ako sa zmenilo a stále denno-denne mení. Fotky sú hlavne v detskom období dôležité, pretože sa dieťa naozaj neskutočne rýchlo mení a chceme mať spomienku z každého obdobia jeho života. 

Neskôr sa vývin/rast spomaľuje a tak rodičia 7, 10, 12 a viac ročných detí sa už fotia menej, ale aj tieto fotky sú dôležité. Špeciálne aspoň raz ročne, napríklad na Vianoce, by mala mať každá rodina spoločnú fotku

Ale čo robiť ak sa vaše dieťa nechce fotiť? Neviete ho presvedčiť, aby vám pózovalo pred mobilom? Nechce sa usmiať keď vy práve fotíte? 

Viete čím to je? 

V prvom rade preto, že ste jeho rodič. Dieťa má pred cudzím človekom a v cudzom prostredí nejaký čas rešpekt, možno strach, hanbí sa.... a v tomto čase (cca 20-30 minút) poslúcha, a splní všetko čo po ňom chceme. Už po tomto čase to je také, ako keď fotíte vy doma. Už ho to nudí, nepáči sa mu, že stále od neho niečo chceme a radšej by sa išlo hrať 😊 čiže sa to snažíme stihnúť. 

Pred rodičom takýto rešpekt/strach/hanbenie sa... dieťa nemá a teda buď musí mať vyslovene náladu alebo to nejako zvládnuť inak. Toto platí pre deti od cca 1 roka - 5 rokov. (Mladšie deti väčšinou cudzích ľudí neriešia a staršie sú už rozumné a zvyčajne vydržia aj dlhšie bez problémov)


Sú deti, ktoré sú ostýchavé hneď ako prídu na fotenie a vtedy sa snažíme fotiť hneď. Ale sú aj deti, ktoré prídu, pobehajú si okolie, vybláznia sa a potom sa ukľudnia a dajú sa fotiť. Stretla som sa naozaj už so stovkami detí a zatiaľ som nestrela žiadne, pri ktorom by sme fotenie zrušili s tým, že to nejde. A dokonca aj keď sme už prešvihli tú pol hodinku a naháňali dieťa s foťákom, na fotkách to absolútne nie je vidieť. 

S malinkými bábätkami fotíme skôr tak, že naplníme najskôr ich potreby, bábätko sa musí napapať a potom ho uspávame (ak je kľudné tak fotíme aj keď nespinká) a fotíme až po tom. Takéto fotenie môže trvať aj niekoľko hodín, pretože papanie a uspávanie musíme opakovať častejšie. Toto platí pre novorodeniatka. 

Batoľatá od cca 3 mesiacov do približne 1 roka, to je tiež o 20 tich minútach, ale nie kvôli tomu, že fotograf je cudzí, alebo sú na cudzom mieste, skôr ich to baví kvôli tomu, že to berú ako novú hru, no po cca 15-30 minútach ich to prestane baviť, presne tak ako hra s akoukoľvek hračkou 😊. 

Ja mám takisto problém nafotiť moju dcérku, pretože presne platí to, čo som písala vyššie. Naše fotenia trvajú buď 10 minút s tým, že už od začiatku ju naháňam a mám aspoň 3 dobré fotky, alebo aj hodinu kedy sa ju snažíme presvedčiť, uplatiť čokoládou, či kadečím.. aby vydržala a chvíľu poslúchala a vtedy máme z množstva nafotených fotiek aspoň pár dobrých. Ak nás fotí niekto iný, tak to platí tak isto ako som písala vyššie, krásne drží, usmieva sa, pózuje... 🤷‍♀️😊

Takže sa tým absolútne netrápte, že vám to nejde s vlastným dieťaťom... to nejde asi nikomu 😂 . Skúste to s fotografom a uvidíte, že to vaše dieťa dá perfektne. 

Ako to na fotení prežiť v pohode, ak máte strach či to dieťa zvládne bez plaču a kriku? 

Každému hovorím, že dieťa vydrží max pol hodinku, takže sa budeme snažiť stihnúť fotenie do tohto času, ak vydrží viac, tak je to super, ak menej tak je to normálne

Hlavné ale je, že na dieťa vy ako rodič netlačte, nenúťte ho do ničoho a hlavne nebuďte v strese z toho, ako to zvládnete, pretože aj toto z vás dieťa cíti. Ja viem, že celková príprava pred fotením je stresujúca, obliecť dieťa na čas, keď práve nechce, nachystať a nastylovať seba a všetko stihnúť na čas je určite náročné, no všetok tento stres dieťa cíti a potom aj ono je vystresované, nervózne

Veľa krát som zažila, že rodičia boli v extrémnom strese, lebo im na fotení veľmi záležalo a dieťa na just v ten deň dobre nespalo, alebo má akurát zlý deň, mama sa nestíhala nachystať... celé fotenie sa nieslo v strese, dieťa vydržalo menej ako obvykle, bolo skoro nervózne, uplakané, rodičia tlačili na dieťa... fotky nakoniec boli pekné no veľmi bolo vidno, že ako skončilo fotenie, rodičia si vydýchli a dieťa sa odrazu ukľudnilo. Ak by sa dalo a bol by čas, išli by sme fotiť znova, pretože by to bolo jednoduchšie a uvoľnenejšie. 

Rady na záver? 

- Celý deň pred fotením sa snažte byť v kľude, tešte sa naňho, s deťmi sa o fotení rozprávajte už pár dní pred fotením. No nie tak, že : "Keď sa pôjdeme fotiť, budeš sa usmievať!"

Skúste sa s deťmi porozprávať o tom, kde si zavesíte fotky, komu ich dáte (babke, dedkovi), čo si oblečiete, kam pôjdete.... aby aj dieťa vedelo, čo sa bude diať a aby sa na to tešilo. Oblečenie si nachystajte už deň pred fotením a v daný deň si radšej nechávajte rezervy na nečakané udalosti. 

- Na fotení nechajte všetko na fotografa, netlačte na dieťa, ak nechce sedieť, budeme fotiť v stoji, alebo najprv s rodičmi a keď sa osmelí tak potom samé. Najprv so svojim obľúbeným mackom a keď sa bude cítiť v pohode tak macka odložíme. Ak chce behať, necháme ho vybehať sa. Fotenie detí sa nedá dopredu naplánovať, všetky situácie riešime na mieste, operatívne, pretože každé dieťa je iné. 

- Ak sa dieťa hanbí a nechce sa usmievať, tak naňho netlačte nech sa usmieva nasilu, radšej sa ho snažte rozveseliť. Skúste rôzne grimasy, alebo niečo čo vám funguje aj doma. Pri bábätkách fungujú hrkátka alebo domáce hračky, či grimasy. Je úplne bežné, že ja fotím a nadomnou/vedľa mňa poskakuje rodič, spieva, robí grimasy... 😂 Ak sme vonku, môže to pre iných vyzerať divne, ale čo nespravíme pre radosť dieťaťa a pekné fotky 😊 Takže sa nehanbite a na fotení kľudne skáčte, spievajte, vydávajte zvuky, robte grimasy (ja vás nevidím lebo fotím a dieťa tým rozveselíte) 

- Tešte sa na vaše fotky, lebo je to jediná spomienka ktorá vám ostane navždy uchovaná aj inak ako len v hlave


A ak chcete svoju každoročnú Vianočnú fotku, môžete sa u mňa objednať na Vianočné fotenie, ktoré realizujem každý rok. 

Napíšte mi na alzbeta.meszaros@gmail.com

Alebo ma nájdete na na Facebookovej stránke ELIS Photography